Купчинецька громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Село Яструбове


Яструбове


Село розташоване на лівому березі річки Стрипи, за 21 км на південний захід від м.Тернополя. Перша писемна згадка — 1897 рік, коли проклали залізницю Ходорів — Тернопіль на полях, що відпустив під цю потребу пан Завістовський.Назву село отримало від герба панів Завістовських, на якому було зображено яструба.                     

В 1895-1896 роках відбувалося будівництво залізничної лінії Тернопіль-Ходорів. Керували роботами інженери з Австрії, Німеччини, Росії. Перший поїзд через залізничну станцію Денисів-Купичнці пройшов 25 січня 1897 року. В цей час було споруджено двоповерховий вокзал, а недалеко від нього - у бік Стрипи – водокачку. Водою із водокачки заправляли паровози, що працювали на вугіллі. Неподалік від станції було закладено будівельні склади з необхідними будівельними матеріалами. Також ці склади забезпечували матеріалами і навколишні села – Купчинці, Денисів, Драгоманівку,Ішків та інші села.

Фото без опису

міст через р.Стрипа

Фото без опису

Залізничний вокзал

В часи панської Польщі в Яструбові працювала початкова школа, діти тут навчалися, в основному, польською мовою. В 1925 році в селі було засновано товариство “Просвіта”, яке очолив Стефан Ружило. В 30-х роках в селі було збудовано кооперативний зерновий магазин та паливний склад. До другої світової війни в Яструбові існувала “Жіноча громада” та єврейське молодіжне товариство “Акіба,а також польські товариства, зокрема клуб “Дом людове”.

За часів вже совєтської влади, в 1939 році в селі було створено сільську раду, згодом - бурякопункт, що постачав цукровий буряк для Тернопільського цукрового заводу “Поділля”. Бурякопункт діяв впродовж 50 років. Через деякий час було створено Яструбівський колгосп. Почало працювати сільське заготзерно.
   
У 1931 році в селі Яструбове було 62 двори, 336 жителів, а в 1939 р. в поселенні проживало 360 осіб (серед них – понад 60 українців, 260 поляків та 30 євреїв). В 1940 році московські окупанти вивезли в Сибір близько 30 родин яструбівських жителів, серед яких були польські колоністи та кілька українських сімей.

В часи німецької окупації Яструбово зазнавало частих бомбардувань та артилерійських обстрілів. Восени 1941 року німецькі солдати зібрали всіх яструбівських євреїв в гетто і знищили. В 1944 році Яструбово зазнало значних руйнувань – чотири місяці тут на Стрипі стояв фронт. В селі було пошкоджено залізничний вокзал, зруйнована пошта, млин та багато сільських будинків.

В 1970 році в селі було побудовано залізобетонний завод. Завод виготовляв блоки, панелі, балки. В даний час там працює ТОВ «Агроіндустрія-11», яка виготовляє залізобетонні вироби.

В селі знаходиться склад Козлівського спиртзаводу, склад агрохімікатів ПАП «Агропродсервіс», ТОВ «Галицька зернова компанія». В селі діють і малі приватні підприємства з обробки дерева, виробництва вікон, дверей, сільськогосподарське підприємство “Надія”.

В селі працюють загальноосвітня школа І-ІІ ступенів,  клуб, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв’язку, декілька приватних магазинів.

Фото без опису

У селі збудована церква на 500 прихожан. В травні 1997 р. недалеко від церкви було освячено сільське кладовище.
Новозбудована церква 

На 1 січня 2019 року в селі - 305 дворів, в яких проживає близько 1000 жителів.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь