Купчинецька громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Село Яструбове


Яструбове


Село розташоване на лівому березі річки Стрипи, за 21 км на південний захід від м.Тернополя. Перша писемна згадка — 1897 рік, коли проклали залізницю Ходорів — Тернопіль на полях, що відпустив під цю потребу пан Завістовський.Назву село отримало від герба панів Завістовських, на якому було зображено яструба.                     

В 1895-1896 роках відбувалося будівництво залізничної лінії Тернопіль-Ходорів. Керували роботами інженери з Австрії, Німеччини, Росії. Перший поїзд через залізничну станцію Денисів-Купичнці пройшов 25 січня 1897 року. В цей час було споруджено двоповерховий вокзал, а недалеко від нього - у бік Стрипи – водокачку. Водою із водокачки заправляли паровози, що працювали на вугіллі. Неподалік від станції було закладено будівельні склади з необхідними будівельними матеріалами. Також ці склади забезпечували матеріалами і навколишні села – Купчинці, Денисів, Драгоманівку,Ішків та інші села.

Фото без опису

міст через р.Стрипа

Фото без опису

Залізничний вокзал

В часи панської Польщі в Яструбові працювала початкова школа, діти тут навчалися, в основному, польською мовою. В 1925 році в селі було засновано товариство “Просвіта”, яке очолив Стефан Ружило. В 30-х роках в селі було збудовано кооперативний зерновий магазин та паливний склад. До другої світової війни в Яструбові існувала “Жіноча громада” та єврейське молодіжне товариство “Акіба,а також польські товариства, зокрема клуб “Дом людове”.

За часів вже совєтської влади, в 1939 році в селі було створено сільську раду, згодом - бурякопункт, що постачав цукровий буряк для Тернопільського цукрового заводу “Поділля”. Бурякопункт діяв впродовж 50 років. Через деякий час було створено Яструбівський колгосп. Почало працювати сільське заготзерно.
   
У 1931 році в селі Яструбове було 62 двори, 336 жителів, а в 1939 р. в поселенні проживало 360 осіб (серед них – понад 60 українців, 260 поляків та 30 євреїв). В 1940 році московські окупанти вивезли в Сибір близько 30 родин яструбівських жителів, серед яких були польські колоністи та кілька українських сімей.

В часи німецької окупації Яструбово зазнавало частих бомбардувань та артилерійських обстрілів. Восени 1941 року німецькі солдати зібрали всіх яструбівських євреїв в гетто і знищили. В 1944 році Яструбово зазнало значних руйнувань – чотири місяці тут на Стрипі стояв фронт. В селі було пошкоджено залізничний вокзал, зруйнована пошта, млин та багато сільських будинків.

В 1970 році в селі було побудовано залізобетонний завод. Завод виготовляв блоки, панелі, балки. В даний час там працює ТОВ «Агроіндустрія-11», яка виготовляє залізобетонні вироби.

В селі знаходиться склад Козлівського спиртзаводу, склад агрохімікатів ПАП «Агропродсервіс», ТОВ «Галицька зернова компанія». В селі діють і малі приватні підприємства з обробки дерева, виробництва вікон, дверей, сільськогосподарське підприємство “Надія”.

В селі працюють загальноосвітня школа І-ІІ ступенів,  клуб, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв’язку, декілька приватних магазинів.

Фото без опису

У селі збудована церква на 500 прихожан. В травні 1997 р. недалеко від церкви було освячено сільське кладовище.
Новозбудована церква 

На 1 січня 2019 року в селі - 305 дворів, в яких проживає близько 1000 жителів.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь